25 let stavebního spoření a 16,3 milionu smluv

Publikováno: 12.04.2018
25 let stavebního spoření a 16,3 milionu smluv

Stavební spoření slaví v České republice 25 let existence. Zákon o stavebním spoření nabyl účinnosti 1. dubna roku 1993. Za tu dobu bylo uzavřeno přes 16 milionů smluv o stavebním spoření. A klienti si vzali 2,4 milionu úvěrů v celkové výši 850 miliard korun. Statistiku za čtvrtstoletí existence zveřejnila Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

Za první rok 220 tisíc

Na konci prvního roku existence, tedy koncem roku 1993, evidovaly české stavební spořitelny 220.000 smluv o stavebním spoření. Produkt se tedy na českém trhu uchytával zpočátku pomaleji. Ale za další dva roky už byl uzavřen jeden milion smluv, po dalších devíti letech uzavřely stavební spořitelny už deset milionů smluv o stavebním spoření.

První úvěr až v roce 1995

Z podstaty zákona o stavebním spoření si mohli lidé vzít první meziúvěry ze stavebního spoření až po dvou letech spoření, tedy v roce 1995. A bylo dost těch, kteří tuto možnost využili. Po jedenácti letech existence poskytly stavební spořitelny milion úvěrů. Dva miliony úvěrů byly realizovány v roce 2012.

Co vedlo k rozmachu stavebního spoření?

Samozřejmě, že tehdy ještě štědrá podpora státu. Ale také fakt, že „Tuzemský bytový fond byl po 40 letech socialismu silně podinvestován“. Alespoň tak to vidí Asociace českých stavebních spořitelen dle svého tajemníka Jiřího Šedivého.

Ten také uvedl, že: „Podle tehdejších odhadů chybělo k prosté obnově tuzemského bytového fondu asi 400 miliard korun. Stavební spoření naštěstí začalo velmi rychle pumpovat do bydlení potřebné prostředky. Do rekonstrukcí a modernizací to byl za 25 let víc než jeden milion úvěrů v objemu 225 miliard korun".

Všechny peníze ale nešly jen do rekonstrukce starších bytů. Směřovaly i na pořízení nemovitostí nebo na další bytové účely, zejména výstavbu nových.

Je české stavební spoření něčím inspirované?

Ano, je. A dobrá inspirace není nikdy na škodu. Inspiraci tehdy brali naši zákonodárci, respektive navrhovatelé systému stavebního spoření, u našich blízkých sousedů. Konkrétně v Německu. Podle Šedivého totiž "právě tam stavební spoření velmi rychle a efektivně posloužilo k obnově bytového fondu po druhé světové válce. Podobné to bylo také v Rakousku“.

Kde se berou peníze na úvěry od stavebních spořitelen?

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů. To znamená z vkladů klientů na stavební spoření. U hypoték je to jinak. Hypoteční banky si na hypotéku, kterou pak poskytnou klientovi, většinou půjčují zvenčí. Stavební spoření je tedy dost uzavřeným systémem.

Vzhledem k tomu, že průměrný klient naspoří tak 112 tisíc korun a průměrný klient, který si bere úvěr, sáhne po 760 tisících, potřebují stavební spořitelny v průměru sedm střadatelů na jeden úvěr ze stavebního spoření.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

A co se cílových částek týká, v průměru jsou nastaveny na 397 tisíc korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá za dobu trvání smlouvy o stavebním spoření naspořit anebo naopak půjčit na bydlení. Přitom jsou v posledních letech i rozšířeny možnosti, na co lze úvěr ze stavebního spoření použít, nově totiž včetně velké části nábytku. Informovali jsme vás o tom v našem magazínu již v prosinci 2016 – článek najdete tady.

Stavební spořitelny zaznamenaly v posledních dvou letech přímo renesanci

Potvrzují to i údaje ministerstva financí. Loni totiž stavební spořitelny uzavřely přes 370 tisíc nových smluv o stavebním spoření, v roce 2016 to bylo ještě o osm procent více. Celkově měli klienti koncem roku 2017 uzavřených a aktivních 3,2 milionu smluv o stavebním spoření.

Co se aktivních úvěrů týká, ke konci loňského roku jich stavební spořitelny evidovaly přes 610 tisíc. V roce 2016 to bylo ještě o 40 tisíc víc. Ale za rok 2017 stoupl celkový objem úvěrů o 5,1 miliardy korun – ve srovnání s rokem 2016. To je dáno zvýšením průměrné částky jednoho úvěru.

Celkově mají stavební spořitelny v současné době rozpůjčovaných 245,7 miliardy korun. A za letošní rok se předpokládá výpůjčka klientů v řádu dalších šedesáti miliard. Ke konci roku 2018 tedy úvěry ze stavebního spoření pravděpodobně překonají celkový součet 900 miliard korun.

Když nahlédneme k bankám, ty za stejnou dobu (od roku 1995) poskytly 1,14 milionu hypoték za celkem 1,9 bilionu korun. Alespoň tak to má ve svých statistikách vedeno Ministerstvo pro místní rozvoj.

Komentáře