161 miliard. To je naše loňská útrata v e-shopech!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 03.03.2020
161 miliard. To je naše loňská útrata v e-shopech!

Že si toho v e-shopech kupujeme čím dál více, o tom svědčí vývoj útrat za jednotlivé roky. Zatímco v roce 2017 to bylo 115 miliard korun, v roce 2018 už dělala útrata 133 miliard korun. No a loni to bylo dokonce již 161 miliard. Jde o setrvalý růst tři roky po sobě, a to i přes fakt, že rostou také tržby kamenných obchodů. Česká obchodní inspekce však upozorňuje, že e-shopy poměrně často nedodržují zákonné povinnosti v oblasti ochrany spotřebitele.

Vyšší příjmy a vyšší obliba online nákupů

Za nárůstem útraty Čechů v e-shopech stojí jednak rostoucí příjem a jednak rostoucí obliba online nákupů. Zyvšuje se ovšem i počet internetových obchodů. Jen za rok 2019 se jejich celkový počet zvýšil o 3,5 %.

Čísla ukazují, že česká e-commerce je stále na vzestupu a nadále se rozvíjí. Očekáváme, že za letošní rok bude objem peněz utracených v e-shopech zase o něco vyšší,“ uvedl pro média Miroslav Uďan ze společnosti Shoptet, která provozuje polovinu současných a 80 procent nově vzniklých e-shopů.

Elektronika je dlouhodobým lídrem

Více než třetinu všech výdajů na nákupech provedených online tvořila loni elektronika, konkrétně 37 procent. A jedná se o dlouhodobé vedení. Navíc v této kategorii nakupují více muži než ženy, což je také dlouhodobým trendem.

Ale ani ženy se nenechají s nákupy online zahanbit, protože hned na druhém místě je kosmetika s 12 procenty celkové útraty za rok. A tady samozřejmě nakupují zejména ženy. Obecně jsou útraty žen v eshopech větší než útraty mužů. Poměr je 60 % ku 40 %. Hned třetí nejprodávanější kategorií je totiž oblečení. A znáte ženu, která by občas svému muži nekupila nějaké to oblečení online?

Právě u oblečení pozorujeme sílící trend online nákupů. Svou roli v tom sehrávají nejen velké módní e-shopy, ale také obchody, které prodávají například i sportovní vybavení. Rychle ale roste také obliba on-line nakupování potravin, která bude podle nás stoupat i nadále,“ vysvětluje Uďan.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Zdravý životní styl sílí

Oproti předchozímu roku stoupaly v lednu meziročně prodeje všeho, co souvisí se zdravým životním stylem. Na Valentýna zase několikanásobně vzrostly prodeje květin. Rekordní byly i prodeje během slevových akcí na Black Friday. Ty meziročně stouply o 25 procent na téměř 800 milionů korun během jediného pátku,“ dodal pro média Miroslav Uďan.

Před Vánocemi se toho tradičně prodá ze všech období roku nejvíce. V listopadu a prosinci činil obrat českých e-shopů 51 miliard korun. A asi nepřekvapí, že z toho 12 miliard utratili Češi během posledních dvou týdnů před vánočními svátky.

Většina e-shopů sídlí v Praze

Co se rozložení e-shopů po geografické stránce týká, nejvíce jich je v Praze (70 %), na druhém místě je Brno s 8 %, Ostrava se 6 %. Ne že by Pražané byli o tolik podnikavější. Jen je pro účely omezení pravděpodobnosti kontroly ze strany Finanční správy snazší zaevidovat e-shopu sídlo v Praze.

Jaká porušování zákona našla Česká obchodní inspekce?

Od července do konce září 2019 provedli inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) celkem 185 kontrol internetových prodejců, byly však na základě podnětů od občanů. I proto došli ve 146 kontrolách ke zjištění porušení právních předpisů, což je cirka 80 % případů.

Ověřovali především dodržování zákona o ochraně spotřebitele. Rozdali 188 pokut v celkové hodnotě převyšující 1,74 milionu korun. Za větší prohřešky vyměřili sankce i ve výši desítek tisíc korun pro jeden subjekt.

Výsledky kontrol za třetí čtvrtletí roku 2019 potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází neustále k porušování spotřebitelské legislativy, tedy práv spotřebitele,“ konstatoval ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Navíc upozornil na trend elektronického obchodování přes aukční a slevové portály, kde může být situace s ochranou spotřebitele ještě komplikovanější.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře